Przestrzeń dla dziecka - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 29 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Michalina, Michał, Rafał
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Miniogrody, wymiana ubrań, miniatury hal i domów, recycling, performance, malowanie ścian i odkurzaczy, spotkania z bajkowymi bohaterami oraz warsztaty tańca współczesnego, tak wyglądała Zona Dzieciak podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej.

Dawna hala produkcyjna zakładów odkurzaczy Zelmer w dniach 11-12 maja, była miejscem kreatywnej zabawy i pracy dzieci, rodziców oraz instruktorów i animatorów kultury. Ciekawie przebiegały warsztaty dla małych architektów. – Poprzez zabawę uczyliśmy, jak oswoić poindustrialną przestrzeń. Punktem wyjścia do wspólnej zabawy są puste hale fabryki odkurzaczy – mówią Iwona Cała i Maria Rauch, architekci.
Dzieci i dorośli wspólnie wykonywali własne aranżacje przestrzeni w kartonowych pudełkach wykorzystując kolorowy papier, gazety, sznurek, kawałki drewna i klej. Tak powstały zagospodarowane miniatury hal produkcyjnych. Budowano również miniatury własnych domów.
Frajdą dla dzieci była możliwość swobodnego malowania i dekorowania ścian. Zabawę tą przygotowali animatorzy z Rzeszowskiego Domu Kultury. – Do dyspozycji dzieci zostały oddane przygotowane wcześniej białe ściany hal oraz zestawy kolorowych kredek. Tu powstały malunki bohaterów bajek, ulubionych zwierząt i portrety rodzinne – powiedziała Anna Kniaziewicz z Rzeszowskiego Domu Kultury.
Powodzeniem małych artystów cieszyła się również akcja malowania farbami odkurzaczy firmy Zelmer. Wszyscy po skończonej pracy mogli posilić się naturalnym sokiem wyciśniętym ze świeżych warzyw i owoców.

W tym czasie rodzice uczestniczyli w akcji Baby Swap zorganizowanej przez portal internetowy szafa.pl – Jest to wymiana ubrań dziecięcych, zabawek i akcesoriów. Wszystkie rzeczy są w dobrym stanie, dlatego szybko znalazły nowych właścicieli i są dalej użytkowane – wyjaśnia Urszula Zych, marketing menager portalu.
Uczestnicy zajęć w Zonie Dzieciak uczestniczyli także w nietypowym performance, które prowadziły tancerki ze Sceny Tańca „Colibrii” z Rzeszowskiego Domu Kultury. To one po każdorazowej interakcji z uczestniczkami zony budowały nietypowe i ciekawe figury ze swoich ciał.

Podczas festiwalu dzieci wzięły udział także w aranżacji własnego ogrodu. – W skrzynkach, mali ogrodnicy zasadzili rośliny doniczkowe oraz wykorzystali materiały ekologiczne. Tak powstały miniogrody, które wzięli do swoich domów – mówi Ewa Sudoł, plastyk z Rzeszowa.

Salon prasowy Empik przygotował dla dzieci warsztaty z recyklingu i segregacji odpadów. – Dzieci uczyły się jak segregować śmieci oraz jak twórczo można wykorzystać odpady. Tak powstały m.in. akwaria z butelek typu pet – powiedziała Paulina Korczyńska-Owczarek z rzeszowskiego Empiku.

Podczas festiwalu, rzeszowskie Muzeum Dobranocek, stworzyło dla dzieci miejsce spotkań z bohaterami z popularnych dobranocek. – Były zabawy i konkursy związane z filmami animowanymi. Dzieci poznały tajniki ożywiania rysunków, mogli sobie zrobić także pamiątkowe zdjęcie z Misiem Uszatkiem – mówi Katarzyna Lubas, dyrektor Muzeum Dobranocek.

Na koniec odbyły się Warsztaty Tańca Współczesnego, których inicjatorem był Rzeszowski Dom Kultury. W zajęciach udział wzięło ponad 40 młodych tancerzy, a warsztaty poprowadziła Karolina Słonka, rzeszowski instruktor oraz choreograf tańca.

- Przez ponad dwie godziny puste hale Zelmeru stały się miejscem twórczej wolności ludzi otwartych na taniec. Tak powstała gigantyczna sala taneczna, gdzie zostały wykorzystane pozostałości z dawnego wyposażenia fabryki: podesty, skrzynie transportowe oraz ciągi komunikacyjne – mówi Karolina Słonka.

Uczestnicy warsztatów pracowali przy eksperymentalnej muzyce tworząc inscenizacje taneczne oparte na różnych stylach i technikach tańca współczesnego oraz improwizacji ruchowej.

 

Źródło: www.rzeszow.pl - UM Rzeszowa

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone